Depilacja a golenie

KOLANA - BIODRO - RAMIĘ -- DŁOŃ

Depilacja a golenie

Depilacja i golenie – te dwa pojęcia bywają mylone ze względu na to, jaki efekt przynoszą tuż po zabiegu. Zarówno po depilacji, jak i po goleniu uzyskuje się gładką skórę. Depilacja jednak polega na pozbawieniu skóry owłosienia, poprzez wyrwanie go, zniszczenie promieniami lasera lub rozpuszczenie chemiczne. Golenie to tylko ścinanie włosa tuż przy skórze. Przy goleniu nie naruszamy cebulki włosowej, a jedynie obcinamy jego część zewnętrzną.

Maszynki elektryczne

Do golenia można użyć różnego rodzaju maszynek. Najczęściej stosuje się tu maszynki ręczne, jednorazowego użytku. Producenci takich marek jak Phillips i Braun, proponują jednak inne rozwiązania. Oprócz maszynek elektrycznych do golenia męskiego zarostu na twarzy, produkują maszynki na baterie, przystosowane do golenia owłosienia na nogach, pod pachami i w miejscach intymnych. Ruchome końcówki bardzo precyzyjnie dopasowane do ciała, golą dokładnie i bezpiecznie. Niektóre maszynki elektryczne posiadają końcówki ścinające włosy do pożądanej długości. Elektryczne maszynki do golenia wyposażone są w specjalne siatki naciągające skórę, dzięki czemu, nawet bardzo krótkie włoski ulegają obcięciu.

Jak się golić

Zarówno ręczne jak i elektryczne maszynki do golenia, prowadzimy w kierunku przeciwnym do wzrostu włosków. Lepiej jest nie używać najtańszych jednorazówek do golenia – droższe ich rodzaje posiadają ruchome końcówki, paski nasączone aloesem i układ ostrzy zabezpieczający przed skaleczeniem. Przed goleniem każdą maszynką, warto jest namoczyć włosy, aby je zmiękczyć. Trzeba też posmarować skórę pianką lub kremem do golenia – dzięki nim, maszynka łatwo ślizga się po skórze, nie obciera jej i nie rani. Niektórzy stosują golenie maszynką „na sucho” – nie mocząc skóry, a jedynie używając kremu nawilżającego (golenie i nawilżanie w jednym). Ten sposób sprawdza się jednak raczej w przypadku krótkich włosków. Przy goleniu włosów maszynką elektryczną, trzeba po zmiękczeniu włosów wodą, dokładnie wysuszyć golone miejsce. W tym celu przydaje się talk dziecięcy, który szybko pochłania całą wilgoć ze skóry.

Golenie miejsc intymnych

Do golenia miejsc intymnych polecamy maszynki elektryczne, które posiadają odpowiednio ukształtowane końcówki dopasowujące się do różnych kształtów i zagłębień. Skórę w golonych miejscach również pokrywamy pianką lub kremem do golenia. Golenie miejsc intymnych wymaga większej precyzji i uwagi niż golenie mniej wrażliwych części ciała – jest przez to bardziej czasochłonne, ale lepiej jest skupić się przy zabiegu niż później opatrywać ewentualne skaleczenia i zadraśnięcia. Po goleniu, warto jest posmarować ogolone miejsce np. oliwką dla dzieci lub delikatnymi preparatami na bazie aloesu. Lepiej jest unikać wszelkiego rodzaju preparatów nawilżających zawierających barwniki i silne substancje zapachowe – mogą one powodować nieprzyjemne podrażnienia.

Dobre i mniej dobre strony golenia

Golenie jest zabiegiem prostym i całkowicie bezbolesnym. To bezinwazyjna i szybka metoda pozbywania się owłosienia. Golenie owłosienia w różnych miejscach naszego ciała działa jednak dokładnie tak samo, jak skracanie włosów na głowie – im częściej je golimy, tym szybciej rosną. To nie prawda jednak, że przy częstym goleniu, niechciane włosy stają się grubsze i mocniejsze. W miejscach takich jak pachy, czy okolice intymne, odrastające krótkie włoski mogą kłuć i drażnić, co powoduje, że w większym stopniu odczuwamy ich istnienie.  Natomiast grubość i gęstość włosów jest uzależniona od czynników genetycznych i hormonalnych. Golenie jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które golą się rzadko i mają słabe i niezbyt widoczne owłosienie. W przypadku osób, których włosy są czarne, gęste, grube i wymagają częstego usuwania, bardziej wskazana i skuteczna będzie depilacja.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *