Wrastanie włosków po depilacji

KOLANA - BIODRO - RAMIĘ -- DŁOŃ

Wrastanie włosków po depilacji

Wrastające włoski to częsty niepożądany efekt naszych depilacyjnych działań – osłabione depilacją włoski nie mają siły przebić się na powierzchnię skóry. Jeśli nie zadbamy w odpowiedni sposób o swoją skórę, często w wyniku wrastania włosków, możemy nabawić się nawet zapalenia mieszków okołowłosowych, które jest dosyć ciężkie do wyleczenia (konieczny może być nawet antybiotyk). Jak sobie więc poradzić z tym problemem?

Peeling

Złuszcza martwy naskórek, który blokuje osłabione depilację włoski i pomaga im się przebić na powierzchnię. Skórę można peelingować za pomocą specjalnych kremów zawierających np. drobinki orzecha, lub za pomocą szorstkiej rękawicy lub gąbki , najlepiej w czasie kąpieli. Ważne jest, aby peeling wykonywać regularnie, nawet kilka razy w tygodniu, zarówno przed, jak i po depilacji.

Dbałość o higienę

Mowa tu zarówno o higienie skóry, ale także o higienie urządzeń, których używamy do zabiegów usuwanie zbędnych włosków. I tak, np., maszynkę do golenia powinniśmy przed użyciem zdezynfekować spirytusem salicylowym. Zwykłą maszynkę trzeba także odpowiednio często wymieniać (lub wymieniać jej ostrza), ponieważ golenie się tępą maszynką powoduje dodatkowe bolesne podrażnienia.

Odpowiednie ubranie

Noszenie przewiewnych ubrań, z naturalnych tkanin zapewni skórze możliwość oddychania. Materiały sztuczne, ściśle przylegające do skóry – mogą ją podrażniać, szczególnie tuż po zabiegu depilacji.

Stosowanie preparatów zapobiegających wrastaniu

Do takich preparatów należy np.Kalo Ingrown Hair Treatment, o którym możemy przeczytać, że „zmniejsza i eliminuje zaczerwienienia, przymieszkowe guzki i wrastające włosy wywołane depilacją niezależnie od metody jej wykonania”. Jest to preparat w sprayu, który rozpylamy na skórę po zabiegu depilacji i później 2 razy dziennie dopóki nieprzyjemne objawy nie ustąpią. Preparat ten także jest reklamowany jako powstrzymujący wzrastanie włosa.

Kolejny preparat to zawierający wyciąg z winogron krem Veet, który, jak zapewnia producent, nie tylko zapobiega podrażnieniom, ale także powoduje, że nasza skóra po zabiegu jest bardzo gładka. Innym często polecanym specyfikiem jest Folisan, zawierający kwas acetylosalicylowy (aspirynę), który zmiękcza i złuszcza naskórek.

Rozpiętość cenowa takich preparatów jest różna: około 50 pln za Folisan, około 100 pln za Kalo.

Tym, którzy nie chcą wydawać za dużo, poleca się przyrządzenie mikstury podobnej w składzie do Folisanu – aspiryna rozpuszczona w ½ szklanki wody i wymieszana z gliceryną (którą również można kupić w aptece). Tak przyrządzonym specyfikiem można smarować skórę po depilacji w celu zapobieżenia wrastaniu włosków.

UWAGA: przed użyciem każdego z wyżej wymienionych preparatów powinno się sprawdzić jego działanie na małej powierzchni skóry, żeby sprawdzić, czy nie jest się uczulonym na któryś ze składników. Szczególnie aspiryna nie jest polecana dla skóry bardzo wrażliwej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *