Dlaczego tak ważne dla postępu medycyny są badania kliniczne?

KOLANA - BIODRO - RAMIĘ -- DŁOŃ

Dlaczego tak ważne dla postępu medycyny są badania kliniczne?

Wśród badań medycznych ogromna popularnością cieszą się badania kliniczne, od których zależy postęp medycyny. Każdy lek, opatrunek lub procedura medyczna wprowadzane na rynek muszą przejść trzy fazy odpowiednich badań klinicznych, by zostać dopuszczone do użytkowania. Badaniem klinicznym jest każde badanie prowadzone z udziałem ludzi prowadzone w celu odkrycia lub potwierdzenia klinicznych i farmakologicznych skutków działania danego produktu. Badania kliniczne to niejako projekty badawcze z udziałem ludzi. Nowy lek lub procedura medyczna jest najpierw badany w laboratorium, a te najlepiej rokujące i najbardziej obiecujące leki badane są w trakcie badań klinicznych.

Dowody na działanie leku

Badania kliniczne mają za cel przetestowanie nowego leku, dokładne sprawdzenie jego działania, bezpieczeństwa oraz skuteczności w leczeniu. Najważniejsze zadanie nowego leku to poprawa stanu zdrowia ludzi oraz złagodzenie przebiegu choroby – badanie kliniczne ma dokładnie ten proces przeanalizować. Kluczowe są oczywiście działania niepożądane, jakie dany lek lub procedura może wywoływać. Przeprowadzanie tych badań jest niezbędne i pozwala na uzyskanie dowodów na działanie i skuteczność nowego leku oraz ich bezpieczeństwo dla ludzi. Każdy lek, który możemy kupić sami w aptece lub jest przepisywany przez lekarza, lub podawany w szpitalu, przeszedł właśnie taką drogę. Dzięki temu wiemy, jak dany preparat zażywać, by był dla nas skuteczny i bezpieczny.

Badania kliniczne gwarantują postęp medycyny

Na podstawie wyników badań odpowiednie organy regulacyjne decydują o dopuszczeniu leku do użytku. Celem badań klinicznych jest odkrywanie nowych i lepszych terapii, które zapewnią postęp w leczeniu i diagnozowaniu ludzi. Przeprowadzane w klinice Medistica w Krakowie badania kliniczne przebiegają w trzech fazach. W fazie pierwszej badanie przeprowadzane jest na małej grupie zdrowych lub chorych pacjentów w przypadku leku na chorobę nieuleczalną. W tej fazie bada się skuteczność i bezpieczeństwo leku i jego wpływ na organizm. Odbywa się ona w laboratorium. W drugiej fazie badanie odbywa się już na większej grupie pacjentów o danym schorzeniu. Bada się skuteczność sprawdzanego leku na tę konkretną chorobę. Określa się w tej fazie skuteczną, ale bezpieczną dawkę. W trzeciej fazie lek sprawdzany jest już na bardzo dużej liczbie pacjentów. Dokładnie precyzowana jest dopuszczalna dawka, bezpieczeństwo leku, ocena działań niepożądanych oraz przeciwwskazania do stosowania danego leku. Faza ta trwa nawet kilka lat.

Dlaczego warto wziąć udział w badaniu?

Wiele osób zastanawia się nad udziałem w badaniach klinicznych. Dlaczego warto się na to zdecydować? Udział w badaniach klinicznych jest bardzo istotny ze względu na rozwój nauk medycznych oraz stworzenie nowych możliwości leczenia chorób i schorzeń będących źródłem cierpienia milionów ludzi na świecie. Oczywiście bardzo istotne jest, by przed udziałem w takich badaniach dobrze zrozumieć ich założenia, przebieg i świadomie i dobrowolnie zgodzić się na udział. Wyszkolony personel kliniki Medistica przeprowadzi z Tobą wszystkie niezbędne konsultacje, by naświetlić Ci zarówno korzyści jakie płyną z Twojego udziału w tych badaniach, jak i zagrożenia, jakie z tym się wiążą.

The post Dlaczego tak ważne dla postępu medycyny są badania kliniczne? appeared first on Blog medyczny.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *