Masaż sportowy- na czym polega?

KOLANA - BIODRO - RAMIĘ -- DŁOŃ

Masaż sportowy- na czym polega?

Masaż to zabieg fizjoterapeutyczny, który polega na sprężystym odkształcaniu tkanek. Masażysta wykorzystuje określone ruchy z właściwym naciskiem oraz siłą zgodnie z kierunkiem mięśni, tkanek, naczyń limfatycznych oraz krwionośnych. Zazwyczaj masaż kojarzy się tylko z relaksem i przyjemnością, ale nie zawsze tak jest, przynajmniej nie zawsze w trakcie trwania zabiegu. Masaż powinien być wykonywany w odpowiednim stałym rytmie i nie rozciągać skóry. Masaże mogą mieć charakter leczniczy, relaksacyjny, przeciw obrzękowy, przygotowujący mięśnie do wysiłku lub przeznaczony dla sportowców i w tym artykule opiszemy właśnie ten ostatni.

Masaż sportowy

Masaż sportowy jest przeznaczony głównie dla osób które intensywnie i aktywnie uprawiają sport. Zazwyczaj wykonuje się go pomiędzy zawodami w których sportowiec bierze udział, przed dużym wysiłkiem fizycznym ale również po trudnym i ciężkim treningu. Jest to element odnowy biologicznej ciała i wykonuje się go z użyciem zdecydowanie większej siły niż w przypadku pozostałych masaży i w związku z tym zazwyczaj w trakcie zabiegu sportowcy mogą odczuwać ból. Ulga jest odczuwana do kilku godzin po zakończeniu takiego zabiegu.

Rodzaje masaży sportowych

Ze względu na czas kiedy masaż powinien być wykonany, rozróżnia się kilka rodzajów tego zabiegu i każdy jest przeprowadzany trochę inną techniką, ponieważ każdy z nich ma inne zadanie do wykonania w ciele zawodnika.

masaż sportowy przed zawodami – zazwyczaj zabieg ten wykonuje się dwa dni przed zawodami i ma na celu rozluźnienie i jednoczesne wzmocnienie mięśni atlety.

masaż sportowy treningowy – sportowiec jest masowany po około 5-7 godzinach od zakończenia treningu i polega na ugniataniu mięśni tak aby jak najszybciej się zregenerowały.

masaż sportowy kondycyjny – stosuje się go w sezonie gdy sportowiec nie uczestniczy w zawodach, ma na celu podtrzymanie dobrej kondycji zawodnika oraz leczenie kontuzji.

masaż sportowy restytucyjny – w ten sposób masuje się sportowca w trakcie trwania zawodów, chodzi o to aby rozluźnić mięśnie, przyspieszyć wydalenie z organizmu pozostałości przemiany materii oraz poprawić krążenie krwi.

masaż sportowy startowy – ma za zadanie przygotować mięśnie do dużego wysiłku, jest świetnym uzupełnieniem rozgrzewki.

masaż sportowy między wysiłkowy – również chodzi o rozgrzewanie mięśni, utrzymanie ich w odpowiedniej formie w trakcie treningu lub zawodów, a na końcu masuje się zawodnika po to, aby ciało jak najszybciej się zregenerowało.

Masaż sportowy- podsumowanie

Masaż sportowy to wiele różnych technik masowania. W zależności od sytuacji każdy sportowiec potrzebuje innego rodzaju masażu. Każdy z tych zabiegów wymaga od masażysty specjalnych umiejętności. Masażysta sportowy musi być specjalnie wyszkolony, mieć zrobione odpowiednie kursy oraz specjalne przygotowanie w tym zawodzie. Osoba bez umiejętności w tego rodzaju zabiegach może zrobić krzywdę sportowcowi lub doprowadzić do kontuzji, ponieważ w masażach sportowych wykorzystuje się większą siłę nacisku. Ponadto masażysta musi znać anatomię ludzkiego ciała, aby wiedzieć jak zbudowane są mięśnie. Sportowcy gdy przygotowują się do zawodów wykonują naprawdę bardzo ciężkie i intensywne treningi i dlatego masaże są dla nich bardzo ważnym elementem na każdym etapie przygotowań. Jedno jest pewne masaż sportowy w Mikołowie zawsze będzie wykonany profesjonalnie i na najwyższym poziomie, ponieważ ludzie którzy się tym zajmują mają najlepsze kwalifikacje do masowania sportowców.

The post Masaż sportowy- na czym polega? appeared first on Blog medyczny.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *