Co zrobić, gdy obcierają Cię buty?

KOLANA - BIODRO - RAMIĘ -- DŁOŃ

Co zrobić, gdy obcierają Cię buty?

Kupno nowych butów, choć z pewnością daje wiele radości, niestety potrafi być również ogromnym utrapieniem. Obcieranie i ogólne uczucie dyskomfortu jest dość często spotykane. Buty są produkowane tak, by odpowiadały większości osób, co sprawia, że nie uwzględniają drobnych różnic anatomicznych, jakie wykazują ludzkie stopy. Nie oznacza to oczywiście, że obuwie może obcierać tylko z tego powodu.

Dlaczego buty obcierają?

Pierwszą z przyczyn wskazanych poniżej są właśnie te drobne niedopasowania wynikające z konieczności tworzenia uniwersalnego obuwia. Jednak zdarza się również, że półbuty damskie czy inne rodzaje butów obcierają z innych przyczyn.

Jeśli źle dopasujesz rozmiar obuwia (co nie jest równoznaczne z tym, że są za małe – także lekko za duże buty mogą powodować dyskomfort) – to naturalne, że obcierają. To powszechny problem, gdy obuwie jest mierzone w pośpiechu lub kupowane przez internet – wówczas zdarzają się drobne niedopasowania. Jeśli półbuty są jedynie odrobinę za ciasne, można pokusić się o ich rozciągnięcie za pomocą kilku technik, o których można przeczytać poniżej. Jeśli jednak są za duże – trzeba po prostu oddać je do sklepu.

Dodatkowo buty zawsze będą obcierać, gdy są wykonane z niskiej jakości, sztucznego materiału. W takiej sytuacji sztywne, syntetyczne tworzywo wpija się w skórę (najczęściej w pięty, ale nie tylko) i powoduje ból oraz dyskomfort. Aby uniknąć takiego problemu, należy zawsze dokładnie oglądać buty przed zakupem i – w miarę możliwości – wybierać modele wykonane z wysokiej jakości materiałów, które są miękkie i elastyczne. Uwaga: choć półbuty damskie ze skóry naturalnej definitywnie są zrobione na bazie solidnych, wytrzymałych materiałów, również mogą obcierać na początku! Zdarza się, że skóra jest twarda i wówczas należy ją po prostu rozbić. O tym jak to zrobić – poniżej.

Jak poradzić sobie z obcierającymi butami?

Jeśli buty obcierają z uwagi na zbyt twardy materiał lub minimalnie za mały rozmiar – można je po prostu rozbić. Najprostszą metodą, skuteczną i zarazem ekonomiczną – jest nałożenie zwilżonych (nie mokrych!) skarpetek na stopy i założenie na nogi butów. Kilkunastominutowe sesje powtarzane codziennie powinny sprawić, że w krótkim czasie obuwie dopasuje się do stopy. Sztuczka ta nie zadziała oczywiście na obuwie o rozmiar za małe, jednak gdy brakuje milimetra – poradzi sobie bez trudności.

Dla osób, które nie mają ochoty spacerować po domu w mokrych skarpetkach mamy dobrą wiadomość: stworzono również specjalne spraye, które mają za zadanie zmiękczyć obuwie. Metoda ta sprawdzi się wyłącznie w odniesieniu do butów ze zbyt sztywnej skóry (czy innego materiału) – spray zmiękczający materiał nie posiada bowiem właściwości “rozbijających”.

Można również skorzystać z pomocy szewca, który nałoży obuwie na profesjonalny sprzęt i rozciągnie je. To rozwiązanie dla osób, które nie mają czasu na kilkudniowe zabiegi zmiękczania i rozbijania problematycznych półbutów damskich.

Dodatkowo, warto zapobiegać obcieraniu – na przykład kupując specjalne wkładki do obuwia, a nade wszystko wybierając buty dobrej jakości.

The post Co zrobić, gdy obcierają Cię buty? appeared first on Blog medyczny.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *